OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Ajka a Grof pomáhají dětem unést smutnou ztrátu

Letos na jaře vyšla pozoruhodná kniha Dobrodružstvá Ajky a Grofa v krajine sopiek, kterou napsal španělský psychoterapeut a ředitel Poradenského centra neziskové organizace Plamienok Iván Goméz. Sugestivní ilustrace autorky Mirari Sagarzazu dotvářejí emotivní atmosféru příběhu. 

Nevím, jestli bych knihu označila jako psychoterapeutickou, vždyť jednou z funkcí literatury je i terapeutická, ale byla napsána proto, aby pomohla dětem překonat ztrátu blízkého člověka, v tomto případě matky.

Situace kolem konce života blízké osoby vyvolává přirozeně smutek a nese s sebou často bolest, strach či hněv a bezmocnost. Nechat emoce volně proudit, nesušit slzy, důstojně a po svém se s blízkou osobou rozloučit však bývá velmi těžké pro dospělé. Jak svízelné to musí být pro děti... Rodiče často nevědí, jak s dětmi hovořit o smrti, v mnoha rodinách je toto téma tabu. Není mnoho knih, které by mohly rodičům pomoct, jak se k dětem chovat a jak s nimi vést rozhovor. A dospělí mají často mylný dojem, že se děti se ztrátou vyrovnávají lépe, protože rychleji zapomenou... Proto mají tendenci s nimi raději o smrti vůbec nemluvit.

Jak se s touto emocionálně vyhrocenou situací vyrovnat, ukazuje v náznacích a symbolech právě tato kniha. Snaží se odpovídat na otázky, které trápí šestiletou holčičku Ajku a vést ji od bolesti k radosti. Ukazuje, že i smutek je důležitou součástí našeho života a může být i projevem lásky.

Ajku na dobrodružném putování doprovází pes Grof, který je jí oporou. Oba tito hrdinové, děvčátko i pes, čtenáře inspirují, jak přijímat tajemství a krásu života. Příběh svou čistou a jednoduchou krásou promlouvá nejen k dětem, ale ke všem, kteří jsou schopni a ochotni se zastavit a naslouchat. To je i přání autora: pomoci najít cestu z těžké životní situace nejen dětem, ale i dospělým. Nebo třeba předat trochu uzdravující síly a radosti.

"Pracuji už 15 let s dětmi a rodinami, které ztratili někoho blízkého. Za tu dobu jsem se hodně naučil nejen od nich, ale i z vlastních životních ztrát, kterými jsem si prošel," řekl Iván Goméz (na snímku), psychoterapeut a odborný garant Poradenského centra Plamienok, který vznikl v roce 2011.

Podle autora knihy je důležité, zda může dítě naplno prožívat svoje smutky a do jaké míry je vidí projevovat také u svých blízkých. „Je dobře, pokud dítě vidí u ostatních v rodině projevovat emoce, jak dospělí pláčou nebo se zlobí... i v procesu smutku jsme vzorem pro naše děti“.

Nezisková organizace Plamienok pomáhá dětem a jejich rodinám v péči o nevyléčitelně nemocné děti. Umožňuje jim prožít zbývající čas doma, mezi svými nejbližšími.Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.