OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Aneta Langerová se symfoniky pod širou oblohou

Aneta Langerová je na začátku svého letního koncertního turné nazvaného podle posledního studiového alba Na Radosti. Hned na úvod stihla dvě vystoupení, na kterých ji doprovázela nejen její kapela, ale také symfonický orchestr. Na červnovém festivalu Smetanova Litomyšl byl jejím spoluaktérem Symfonický orchestr Českého rozhlasu a na druhém potěšila návštěvníky filmového festivalu Karlovy Vary spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Martina Kumžáka. Za bicí usedl i bubeník Adam Koller.

K mimořádně hudebně vyváženému a vyzrálému albu Na Radosti mám zvláštní vztah, který poznáváním dalších koncertních provedení narůstá. Živé vystoupení s kapelou a smyčcovým triem (viola, housle a violoncello) je vždy nevšedním zážitkem, neboť každý koncert posouvá album dál. Zajímalo mě tedy, jak budou skladby z alba znít v úpravě pro symfonický orchestr. Nebylo tak těžké si to představit, zvlášť některé komorní skladby z alba Na Radosti si o společnost symfoniků takřka říkají. Směřování k něčemu podobnému mohlo předznamenat už předchozí koncertní album Pár míst, kde starší skladby Anety Langerové v komorní úpravě zní skvěle.  

Courání halasného publika vadilo

Za téměř symbolický peníz (250 Kč) vykoupilo publikum místa karlovarského Letního kina a zaplnilo jej odshora až dolů. Sešli se zde jak návštěvníci filmového festivalu, ti koncert mohli vnímat jako pokračování svého nekonečného festivalového večírku, tak posluchači Anety Langerové, kteří přijeli přímo na koncert. Posun začátku koncertu z osmé na půl devátou nesli diváci dobře i se zvyšujícím se chladem z okolního lesa. Kdo by ale neocenil večerní světelnou show! 

Prostor letního kina, zejména značná propast oddělující pódium a hlediště, a specifické festivalové publikum ovlivnilo poněkud chaotickou až nervózní atmosféru koncertu. Škoda, že komorní až niterné skladby často narušovalo neustávající štěbetání rozjařených diváků, stejně jako jejich pobíhání ke stánkům s občerstvením či na toaletu. Domnívám se, že tento typ koncertu podobné ruchy zkrátka nesnese a bohužel tím trochu utrpěl.

Hlavní část koncertu tvořily skladby z nejnovějšího alba, ale zazněly i starší věci, např. Voda živá, jiný sen, Malá mořská víla či V bezvětří. První jmenovaná samozřejmě už tradičně posílená sbory z publika. Jakub Zitko (na snímku), producent, spoluator skladeb na albu Na Radosti, klavírista a autor aranžmá pro symfonický orchestr zřejmě dobře tušil, že tento háv bude skladbám slušet. Např. úvodní Dívka či orchestrální Tráva vyzněly výborně a dynamická Svatá Kordula či dramatická Tragédie na vsi získaly touto úpravou zcela novou dimenzi. Střihnout si hiphopovou písničku Nevěsta s orchestrem chce zřejmě dávku odvahy, nečekaná spojení však přinášejí překvapivé a neopakovatelné kouzlo... A publikum to patřičně ocenilo. S mírným otazníkem bych se zastavila jen u dechů, zejména lesních rohů, které byly místy až příliš výrazné a přehlušily i zpěv.

Symfonický orchestr rozkryl více emocí

Výpověď mnoha skladeb získala na síle, bohaté nástrojové obsazení přidalo na emocích (např. emotivně vypjatá Vzpomínka) a větší hudební barevnosti. Bylo by zajímavé tento počin dále rozvíjet a do budoucna připravit koncertů se symfonickým orchestrem více. Ale umím si představit, jak by to bylo náročné.

Aneta Langerová neustále pěvecky i osobnostně roste, na pódiu působí jistě, ale i pokorně. Její spontánní a přirozené reakce mají na diváky mnohem větší efekt než sebelepší připravený projev. Svou jistotu a schopnost vcítit se do situace neztratila ani zde – mezi symfonickým tělesem a rozevlátým publikem, na které se velmi dobře napojila, což nadšené reakce i závěrečné ovace stojících diváků potvrdily. Ovšem milou a nečekanou tečku za koncertem udělaly děti, které přiběhly k Anetě s náručí lučních květin, milé a spontánní, jak to umí asi jen ony.

Další termín koncertu se symfonickým orchestrem znám není, ale Aneta Langerová se svou kapelou a smyčcovým triem bude putovat „pod širou oblohou“ po českých místech dál. Vyberte si svůj „širák“ a určitě se na něj vydejte, je to radost. (více zde)

Fotografie: Jana Braunová (pořízeno pro ireport.cz) 

 

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.