OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Bridget fatale

Po dvanáctileté pauze se na filmová plátna opět vrátila postava sympatické průšvihářky v prakticky všech úrovních života, Bridget Jones. Její typická chůze, postoj a držení těla i její myšlenkové pochody, pronášené nahlas často bez jakékoliv cenzury v soukromí i na veřejnosti, nejen to způsobilo na začátku milénia vlnu sympatie napříč generacemi žen. Konečně jsme tu měli hrdinku, která nic nepředstírá, prochází patáliemi, jejichž autorkou a strůjkyní je zpravidla ona sama, s neochvějně zvednutou hlavou, propadá entuziasmu, četbě rádoby poučných příruček, stejně jako nezřízenému kouření a popíjení alkoholu, a když potřebuje, vžívá se do posledních chvil Glenn Close v Osudový přitažlivosti nebo ulítne s největším frajírkem v okolí.

Bridget Jones, která se vrací po tolika letech do kin, je a není jiná – nejen fyzickou proměnou všech hlavních představitelů, včetně Renée Zellweger, představitelky titulní úlohy. Přestože pořád vnímáme, že je to naše stará dobrá Bridget, už to vlastně není ona, je zralejší, pořád příjemně smolařská, uvolněně potrhlá, ale… nakonec i svou typickou kačení chůzi předvede jen minimálně a jen jakési echo z minula. Bridget povýšila, má příjemné přátele, nepříjemné nepřátele, ale i těm nakonec dokáže spontánně sdělit svůj názor, má pořád svou ctižádostivou matku, které rozboří uměřeně konvenční program a navrhne liberálně inovativní směr. Bridget také konečně čeká dítě… sice si úplně není jistá otcem, ale dokáže najít cestu ze zauzlované situace, kterou by bylo příjemnější neřešit, ale řešení je v této situaci nakonec dospělé a zodpovědné. Bridget ustaví velmi svéráznou a velmi moderní rodinu, která funguje přesně v trendu naší doby. Při jejím tápání jsou opět kolem ní její originální přátelé a nově také výborně cynická gynekoložka (Emma Thompson, zároveň spoluautorka scénáře).

Film Bridget Jones´s Baby je opět vcelku předpokládaně pohodový. Ačkoliv se tak tvářit nechce, je v jádru dokonale romantický, naštěstí ne plytce… A přiznávám, i na mnoha úrovních také dojemný – ať už jde o to setkání s fenoménem Bridget Jones po letech, o čas, který uplynul, o všechny ty proměny, řešené situace, životní zmatky v rozhodných situacích…, dojemný je samozřejmě i svým britsky střiženým humorem, jenž podkopává hrozící unylost romantiky. Nakonec i tím, jaký vyvolává pocit, totiž, že tady někde je načase se se ztřeštěnou smolařkou Bridget Jones, kterou si mnoho žen terapeuticky přehrávalo stejně často jako ona Glenn Close, rozloučit, protože se proměnila možná dřív než „před očima“ v nečekaně zralou, zodpovědnou, dospělou a zase jinak atraktivní Bridget …

 

Dítě Bridget Jonesové / Bridget Jones´s Baby
Velká Británie / Irsko / Francie / USA – 2016, 123 minut
Režie: Sharon Jaguáre, scénář podle literární předlohy Helen Fielding (spolupráce s autorkou – Emma Thompson, Dan Mazer)

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.