OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Carol - Křehké drama o výjimečné lásce

Carol je perfektně poskládaný film o lásce bez velkých slov, který ze všeho nejvíce staví na estetičnu a hereckém umění hlavním protagonistek.

Cate Blanchettová jako Carol

Pomalé tempo odkrývá drama pozvolna

Legenda americké queer cinema Todd Haynes přišel s novým filmem a kritici po celém světě jásají. Lesbické drama Carol uchvátilo kritiky a sbírá jedno ocenění za druhým, ale stojí toto milostné drama dvou žen v New Yorku padesátých let opravdu za shlédnutí?

Jasno budou mít pouze milovníci Cate Blanchettové. Pro koho je tato australská diva bohyní, nechť si nenechá film ujít. Ostatní se musí připravit na pomalé tempo filmu zasazeného do doby, kdy ženy byly cudné, nebo lehce afektované, muži bezcitní a neohrabaní a všechno trvalo věčnost.

Křehkému příběhu o lásce chybí složitější zápletka a nedočkáte se ani velkých vyznání lásky. Tajné city zůstávají skryty před konzervativní americkou společností 50. let i před většinou diváků.

Emoce jsou spíše pod povrchem

Přestože hlavní hrdinky prožívají „největší lásku svého života“, navenek působí chladně, vzdáleně a divák si pouze přestavuje, jaké konflikty vedou uvnitř. Vše navíc umocňují tlumené záběry kamery snímající hrdinky z dálky, přes sklo, v odrazech, či skrz dveře.Setkání Carol a Therese

Nejvíce emocí tak vyvolává scéna z advokátní kanceláře, kdy se Carol zříká opatrovnictví své dcery ve prospěch manžela, protože „co by jí mohla nabídnout, kdyby žila nešťastná, nespokojená“. Buď děti, nebo láska, to je, oč tu běží. Trochu agitka, ale popravdě, která žena by něco takového udělala?

Takže to vypadá, že láska Carol a Therese byla opravdu výjimečná. Něco, co většina z nás nezažila. A tudíž něco, co se nedá slovy vyjádřit a jen velmi složitě natočit. A jestli se to tvůrcům filmu podařilo, musíte posoudit sami.

Za mě, je to zkrátka červená lesbická knihovna s happy endem, kterou mainstreamový divák zvyklý na akci a jasná prohlášení typu „má mě rád, nemá mě rád“, jen těžko ocení.

Foto: http://www.cate-blanchett.com/

 

Carol, 2015
Režie: Todd Haynes
Hlavní postavy: Cate Banchettt, Rooney Mara

 

 

Lenka Málková 
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.