OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Divadlo na Výstavišti – podaří se zachránit chátrající památku z éry raného funkcionalismu?

V době příprav vybudování areálu brněnského výstaviště, jehož myšlenka se zrodila už před první světovou válkou a byla finálně realizována v roce 1928 a zahájena Výstavou soudobé kultury v Československu, atraktivním lákadlem oslav desátého výročí založení tehdejší Československé republiky, se pochopitelně myslelo také na vznik divadelního a koncertního sálu, případně kina, propojeného s kavárnou.

V dobách raného funkcionalismu vznikla pod řízením architekta Emila Králíka, jenž byl rovněž autorem urbanistického plánu výstaviště, divadelní budova pro více než sedm set diváků s boční otevřenou terasou a kavárnou s mírně točitými schody, která měla zprvu svým provozem kopírovat výstavní aktivity stejně jako divadlo na pražském výstavišti. Hned rok po otevření celého areálu pravidelného provozu začalo budovu užívat Studio Národního divadla v Brně, které vzniklo v roce 1929 a bylo vedeno E. F. Burianem. Ten zde uvedl jen několik inscenací, jimiž prezentoval v Brně ne zatím příliš zřetelné postupy avantgardního divadla. Studio se ovšem brzy pro celkovou nedostupnost budovy přestěhovalo do strategičtějšího místa, do tzv. Husova sboru. Na Výstavišti pak ještě doznívala éra tzv. Akademické scény, v jejímž čele stáli např. Josef Bezdíček a František Kožík. Akademická scéna, vycházející z principů a postupů stylově podobných Osvobozenému divadlu, právě do této budovy přizvala na hostování a později pravidelnější zájezdovou činnost dvojici V+W. Podle vzpomínek této slavné dvojice a Jaroslava Ježka právě v prostorách dnes už zaniklého orchestřiště vznikla slavná skladba Tmavomodrý svět. Odtud také do celého světa vysílalo brněnské rozhlasové studio přímý přenos z brněnského uvedení inscenace V+W Ostrov Dynamit.

Dlouhodobě však pro divadelní provoz budova v meziválečné éře užívána nebyla, sloužila spíše jako kino, koncertní sál, případně jako krátkodobě fungující pobočná scéna Zemského divadla. V době protektorátu byla budova poškozena bombardováním. Teprve po válce začalo být divadlo více využíváno pro původně zamýšlený provoz - nejprve zde krátce působilo tzv. obodné divadlo, po té byl ustaven soubor Městského divadla mladých, který v roce 1948 dostal název Divadlo Julia Fučíka (zanikl v roce 1964). Budova prošla v padesátých letech rekonstrukcí, při které byla zazděna dosud otevřená terasa a schodiště. Od devadesátých let dále na svou rekonstrukci čeká. Od šedesátých let nebyla budova pravidelně využívána, sloužila pouze k záložnímu provozu (např. v 70tých letech při rekonstrukci Mahenova divadla), případně jako kino a sál pro hudební produkce s provozem častějším většinou jen v době výstav. Zcela opuštěna zůstala tato vzácná architektonická památka od roku 1997, kdy zde ukončila činnost tzv. Plodinová burza.

Aktuální stav neumožňuje vstup návštěvníků do prostor celého areálu. Vstup je v jistých částech pouze na vlastní nebezpečí, případně možný pouze pod dozorem pověřené osoby. Havárie topení v prvním patře před lety podmáčela části stropu, které způsobilo opadání stropní omítky v prostorách chodby, obepínající přízemí hlediště. V budově se dlouhodobě netopí, voda neteče, elektrika je přiváděna alternativními zdroji. Všechny technologie – zvukařské, osvětlovačské pulty, reflektory, tahy a veškeré zázemí jeviště je zdevastováno. Záměrem správy výstaviště je opravit strop v chodbě, vyčistit původní venkovní terasu kavárny a zpřístupnit část foyer a část původního hlediště v době otevření veletržního areálu veřejnosti na jaře roku 2018. V téže době by se měla v prostorách někdejšího divadla také konat výstava, připomínající historii divadelních aktivit zde konaných.

Pokud by měla být tato památka zachráněna a znovu obnovena pro divadelní provoz, vyžádá si investice do oprav a obnovení všech technologií nejméně 300 milionů.

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.