OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Divoké husy přistanou ve Staré Pekárně

Divé husy je název alba, které v pondělí 3. října pokřtí Jitka Šuranská Trio v brněnské Staré pekárně. Kmotrem se stane Jiří Plocek, spoluhráč Jitky Šuranské z úspěšného alba Písňobraní.

Album tří výjimečných muzikantů je plné jedenácti moravských skladeb lidových nebo na lidové navazující. Návštěvníci Staré pekárny se mohou těšit nejen na novinky z Divé husy, ale i na skladby ze starších alb, ať je to album Písňobranní a nebo Nězachoď slunečko.

O touze a mnoha jejích podobách zpívá a hraje Jitka Šuranská Trio na novém albu Divé husy. Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská našla vynikající spoluhráče, mandolinistu Martina Krajíčka a kontrabasistu Mariana Friedla, a společně natočili jedenáct skladeb ve zlínském Studiu V pod producentským dohledem slovenského hudebníka Stana Palúcha. Základním kamenem alba jsou východomoravské lidové písně ve skvělých aranžích tohoto tria, ale nechybí ani autorské skladby Mariana Friedla. Tyto písně však dokonale korespondují s odkazy, které přináší melodika a poetika moravského regionu a nahrávka tak ukazuje, jak silné jsou písničky a odkazy moravského folklóru v současnosti.

Základ debutového alba Divé husy tvoří souzvuk základních hudebních nástrojů Jitka Šuranská Trio, tedy zpěvu, houslí, kontrabasu a mandolíny. Ve studiu se však dostaly ke slovu také další nástroje, např. malý cimbál, píšťaly, bačovská trúba, platerspiel, oktávová mandolína a drobné perkuse. „Vybrali jsme skladby, vytvořili aranže a postupně přicházely další nápady na instrumentální oživení alba,“ osvětluje Jitka Šuranská přípravu alba. „Stáli jsme před volbou zvát hosty nebo vyzkoušet naše možnosti. Vyhrála druhá možnost a především Marian se předvedl jako neuvěřitelně schopný hráč na cokoli.“

 

 

 

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.