OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Malebný Ostrov v kraji pod Blaníkem

S rostoucí oblibou romantických úniků do přírodního a venkovského prostředí se v posledních letech se na českém trhu objevilo hodně projektů umožňujících pobyt v přírodě a mezi zvířaty. Zároveň řada provozovatelů restaurací a hotelů procitla a uvědomuje si, že v rodičích těch věčně běhajících prťat je skrytý nemalý potenciál. Mnoho projektů proto láká i na atrakce pro děti, venkovní i vnitřní dětské herničky, a tím pádem je lákavou vyhlídkou pro rodiče a další opatrovníky lidských mláďat na trochu klidu a zabavenou drobotinu. Proč právě Farma Blaník? Je v něčem výjimečná a opravdu tak komplexní, jak se jeví?

S úctou k okolní krajině

Jeden z důvodů, proč vyjet na Farmu do Louňovic pod Blaníkem, je krása a romantika kraje pod bájnou horou. Budete si připadat tak trochu jako v ráji, zvlášť pokud trávíte většinu času ve městě a vydáte se sem na jaře, kdy se příroda probouzí a vše kolem kvete.

Poklid vesnice, která se úhledně rozprostírá po okolních stráních, může rozvířit právě jen farma, respektive její návštěvníci. Farma je koncipována tak, aby byla co nejvíce v souladu s místní krajinou. Krásný statek s prostorným dvorem a okolními budovami je upraven opravdu citlivě. A působí dojmem, jako by tu takto stál odjakživa. Zároveň však poskytuje komfortní, moderní prostory k ubytování, stolování i hraní.

Pobyt zde si zajisté užijete i na romantickém pobytu ve dvou nebo pohodovém výletu s kamarády, pokud preferujete rodinné prostředí a nevadí vám děti. Těch je kolem plno, protože objekt i celá farma představuje pro rodiny s dětmi opravdu přátelské prostředí.

Káva v ruce a děti na dohled

Restaurace v areálu má velkou prosklenou terasu, ze které se můžete kochat výhledem nebo po očku pozorovat děti na dvorku, nebo si vzít kafe či pivo ven. Na dvoře je dětem k dispozici pískoviště, houpačky, trampolína, houpací sítě a trávník vybízející třeba ke hře s míčem. Ze dvora je také přístup do herny na půdičku, kde si děti mohou hrát zejména při nepřízni počasí. Nebo pokud mají chuť pobýt v tak trochu tajemném prostoru. A ten tu zcela určitě najdou...

Největším lákadlem pravděpodobně zůstává farma s domácími zvířaty. Pasou se zde koně, krávy a ovce, kejhají husy, kokrhá kohout a travičku chroupají velmi vděčné a mazlivé kozy. Zejména kůzlátka děti nadchnou, v určených časech za nimi mohou i do mazlicí ohrádky. Jízdy na ponících si v některých případech podmaňují spíše rodiče toužící po mimořádném zážitku pro svou ratolest, nakonec jsou ale potěšené i děti, že „zvládli“ tak velké zvíře.

Přítomnost zvířat si děti užívají

Zvířata si spokojeně běhají v prostorných ohradách, je možné se k nim přiblížit, jak to jen jde a jak zvířata chtějí. Zahlédla jsem nějakou kritiku, že zde mají děti (a v podstatě i rodiče) jen málo příležitostí být v přímém kontaktu se zvířaty. Nejsem specialista přes chov zvířat, ale neumím si představit, jak by mohl probíhat bezprostřední kontakt stále nových návštěvníků farmy včetně dětí třeba s krávou nebo koněm. Pro bezpečnost a komfort zvířátek i návštěvníků farmy se mi toto zdá nejlepší možné řešení. Můžete si zakoupit speciální krmivo a krmit zvířata dle libosti, v pravidelných hodinách probíhají programy se zvířaty. Často zde také majitel organizuje křtiny nových přírůstků a právě děti jim mohou vybrat jméno a poté pokřtít. Dalo by se říct, že samozřejmostí jsou vyjížďky na koních do okolí.

Hrad ze slámy láká i rodiče

Součástí areálu farmy jsou různé hrací prvky a atrakce, na některé méně obvyklé si děti chvíli zvykají, ale pak se stanou téměř nejoblíbenějšími. Mezi takové patří třeba hrad ze slámy, kde lze v několika patrech skákat, válet se, házet slámu nebo jen tak sedět a vyhřívat se. Nechybí několik skluzavek v různých velikostech, přičemž ta nejvyšší byla výzvou i pro mě. Větší děti (od čtyř výš) ocení dřevěný Keltský hrad s řadou šplhadel, skluzavek apod. Trampolíny všeho druhu jsou vyhledávanou atrakcí pro děti všech věkových kategorií, včetně maminek... A aby se budoucí zemědělci naučili ovládat i techniku, mají zde vymezený prostor pro trénink na šlapacích a odrážecích traktůrcích a motorkách.

Prostor pro dětské hry a běhání

Měli jsme s sebou dvě malé děti (obě pod hranicí tří let) a ty asi nejvíce bavilo běhat po (téměř) nekonečné travnaté ploše, trhat travičku, sbírat klacíky a prostě tak nějak být venku. Ocenila jsem tedy zejména prostor k bezpečnému volnému pohybu a hře. Zvířátka je také bavila (a to na ně chodíme často i jinam) a z hradu ze slámy se nakonec vyklubal prima kámoš.

Na Farmě Blaník je asi nejvíce zajímavé spojení zvířecí farmy s příjemným ubytováním a dobrou restaurací. Důležitým aspektem je, že autoři tohoto projektu mysleli na rodinu – na děti, na jejich bezpečí a potřeby. A to není vůbec samozřejmost. Dětský koutek při restauraci je poněkud minimalistický, chtělo by jej lépe zařídit a možná se zamyslet nad jeho vhodnějším umístěním, jídlo bych zařadila do průměru, ale to je spíše otázka osobního vkusu. Nejvíce mne na restauraci i celém objektu fascinoval fakt, že nemusím moc řešit své pobíhající děti. Díky velkorysému prostoru i obsluze pobíhání hra dětí všude kolem přirozeně zapadala a nikomu nevadila.

Zda se vám na Blaníku bude líbit, záleží na tom, jaká máte očekávání, jestli pojedete o víkendu (kdy kapacita dosahuje maxima) nebo ve všední den, kdy je volněji (náš případ). Pokud vás za dva tři dny začne repertoár farmy nudit, můžete vyrazit na výlety – možností je spoustu. Je to jen na vás :)

http://www.farmablanik.cz/

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.