OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Fascinující spojení Tara Fuki

Když se dvě dámy Dorota Barová a Andrea Konstankiewicz někdy v roce 2000 potkaly v Brně a o rok později vyrukovaly s debutovým albem Piosenki do snu, vyrazilo to nejednomu dech. Přišly s něčím úplně jiným, odvážným a zkrátka fascinujícím...Spojením dvou violončel a ženských hlasů vznikla doslova vzrušující kombinace křehkého, hlubokého a jemného zvuku dopadajícího na váš polštář jako paprsky ranního slunce.

Že je na tomto hudebním páru něco mimořádného poznali záhy i akademici a v roce 2001 mu udělili Anděla v kategorii Alternativní hudba-World music a Objev roku. Od té doby už stihly vydat další čtyři alba „Kapka“ (2003), „Auris“ (2007), „Sens“ (2010), „Winna“ (2014) a zavítat na řadu festivalů na pomezí žánrů a stát se stálicí alternativní hudby.

Tara Fuki je totiž dokonalý souzvuk dvou hlasů a dvou nástrojů, nástroje a hlasy se skvěle doplňují, fungují v naprosté symbióze. Typický dvojhlasný zpěv v libozvučné polštině vás v rytmizovaných slabikách unáší daleko nad vaši hlavu. Dvojhlasné uhrančivé vokály probouzejí nostalgickou náladu a touhu prostoupit kamsi dál, do nedozírných dálek. Opakující se rytmické figury uklidňují, kolébají a vrací někam zpět, k sobě samému. Zkuste Tara Fuki pustit dětem, uvidíte, jak se velmi rychle zklidní.

Na výběrové desce Best Of najdete dvacet skladeb z pěti dosavadních alb, vzhledem k tomu, že jednotlivá alba jsou jiná, z toho důvodu si mohou výběrovky dovolit být tak trochu nesourodé, můžete si udělat představu o tvorbě dua. Uslyšíte jej v celé své pestrosti, poznáte, jak se hudba Tara Fuki umně pohybuje na pomezí různých žánrů folklóru, jazzu a folku. A nebudete se vám chtít jejich společnost opustit…

Ke skladbám z debutu mám zřejmě nejblíže, představují pro mě úchvatnou souhru syrovosti i jemnosti, autenticity a zároveň jednoduchosti. Na dalších albech přišly skladby zase více propracované a na některých se i nástrojové složení rozšířilo. Každé z období je zajímavé něčím jiným. Vzhledem k tomu, že obě z dam působí i v jiných hudebních uskupeních, dochází k neustálému vzájemnému prolínání vlivů. Na tomto albu si našla místo také jediná – exkluzivní skladba s českým textem V rytmu deště, něžná a nostalgická tečka.

Pokud jste právě v Brně, můžete si Tara Fuki poslechnout i živě, a to 16. července od 19.30 na nádvoří Staré radnice.

Tara Fuki: The Best of Tara Fuki

Indies Scope, 2015

Foto: Jan Tichý, Anna Krahulcová Malá

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.