OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Co chybí Freeheldu? Nebude to láska!

Freeheld mi vychválili do nebes. „Budeš nadšená! Je to smutný, budeš brečet.“ No jo, jsem televizní plačka. Těšila jsem se na novou Philadelphii v ženském podání – láska nadevše, slzy na konci, odhodlání i smutek v průběhu. Nic z toho se nekonalo.

Filmový příběh podle skutečné události byl původně zpracován v roce 2007 jako dokument režisérkou Cynthiou Wade a získal Oscara. O osm let později spatřila světlo světa hraná verze, pod kterou se podepsal režisér Peter Sollett a scénarista Ron Nyswaner (autor scénáře k filmu Philadelphia). 

Tom Hanks a Antonio Banderas ve Philadephii ale nepochybně zanechali na filmovém platně větší stopu než Julianne Moore a Ellen Page ve Freeheldu.

Jejich láska mě nepřesvědčila, téma nezaujalo a americká agitka, že vlastní práva je třeba si chránit třeba za použití právníků, najatých sympatizantů a hlučícího davu, mě už skoro štve. Ano, je to téma. Ale dle mého, je to špatně zahrané americké téma.

Film, který měl zůstat dokumentem

A o co teda vlastně jde? Laurel je úspěšná detektivka, respektovaná policistka, žena na svém místě. Bohužel o ní nikdo neví, že je také lesba. Zkrátka americké policejní složky nejsou ani dnes prostředím, kde by se člověk „chlubil“ svou orientací. Pracujte a mlčte. A Laurel to neřeší. Do okamžiku, než se zamiluje do mnohem mladší automechaničky a lékaři ji dávají pár měsíců života.

Co teď? Dostane Stacie (Ellen Page) vdovskou penzi poté, co její smrtelně nemocná partnerka Laurel (Julianne Moore) zemře?

Láska obou žen, vyrovnávání se se smrtí, loučení se s milovanou osobou se odehrává někde vzadu, mimo světla reflektorů. Ty totiž míří do „soudních“ síní a před freeholdery - úředníky, kteří rozhodují o jejich osudu.

Jak už to tak ve filmech bývá, a amerických zvláště, někdy přijde na konci smrt, jindy happyend. A nepřesvědčivém Freeheldu bude pro jistotu obojí. 

 

Lenka Málková 
postmaster@zneklidu.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.