OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Human Locomotion je o posedlosti pohybem

Představení Laterny magiky nazvané Human Locomotion není úplně nové, premiéra proběhla už před dvěma lety. Na zajímavou inscenaci však není nikdy pozdě upozornit, zvlášť pokud se jedná o představení divadla Laterna magika, které má na scéně českého divadla svou nezastupitelnou roli.

Jen pro připomenutí, Laterna magika vznikla jako kulturně-propagační program, který reprezentoval Československo na mezinárodní výstavě Expo 58 v Bruselu. Jedná se multimediální divadlo, které propojuje filmovou projekci s pohybem, hereckou akcí a digitální projekcí. Inscenace na této scéně spoluvytvářejí různé žánry: činoherní herectví, tanec, balet, pantomima a černé divadlo.

Sázka změní historii fotografie

Human Locomotion je vizuálně pohybová inscenace režijního dua SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský), jejíž hlavním tématem je život a práce průkopníka fotografie Eadwearda Muybridge (své křestní jméno i příjmení si v průběhu života několikrát změnil). Tento anglický fotograf a vynálezce fotografoval zejména krajinu, ale proslavil se až svými studiemi pohybu, používáním více fotoaparátů zároveň a vynálezem zoopraxiskopu a kinematoskopu. Byl až posedlý zachycením koně v pohybu, věnoval této disciplíně spoustu času a pořídil několik tisíc snímků. Podařilo se mu dokázat, že kůň v určitém momentu cvalu má všechny čtyři nohy ve vzduchu. Tato skutečnost byla totiž předmětem sázky železničního magnáta a chovatele koní Lelanda Stanforda. Muybridge se rozhodl, že Stanfordovo tvrzení dokáže a s jeho finanční pomocí se mu to skutečně podařilo.

Osobní život plný zvratů

Ani ve fotografově soukromém životě nebyla nouze o výrazné události, které jeho osud poznamenaly. Jedním z nich byla nehoda dostavníku, při níž byl vážně zraněn, což ovlivnilo jeho psychiku. Ani sňatek s mladičkou asistentkou Flórou se neobešel bez prudkých zvratů. Mladá Flóra se v manželství nudila, Muybridge na ní neměl mnoho času, a tak si manželka našla vzrušení ve vztahu s milencem. Ačkoli se Muybridge snažil ženu ukrýt na venkově, v nevěře se mu zabránit nepodařilo. Ve chvíli, kdy odhalil možnost, že není otcem svého syna, rozhodl se Muybridge zastřelit majora Colonela Harryho Larkynse, milence své ženy. Byl sice uvězněn, soud jej však zprostil viny s tím, že se jednalo o důvodné zabití.

Všechny složky jsou v souladu

Manželství s Flórou a zabití je však jen jedním z motivů inscenace, pro kterou je zásadní hlavně fotografova posedlost prací, konkrétně zachycení pohybu cválajícího koně. Fotografova práce na scéně ožívá formou choreografie, projekce či světla. Studie pohybu je stěžejním tématem vizuálně vynalézavé inscenace, proč by ne, jsme přece v Laterně magice... Krásná scéna se ze světlé a bílé posléze proměňuje v černou a předznamenává tak tragický konec.

Inscenace je vytříbeným estetickým zážitkem

Herecká složka tvořená třemi činoherci (Marek Daniel, Zuzana Stavná, Jakub Gottwald) dostává dost prostoru, i když herci na jevišti působí spíš tiše. Muybridge Marka Daniela je na jevišti jedinou hovořící postavou, která popisuje děj a vysvětluje svoje fotografické postupy. Někdy je slovního vysvětlování možná až moc. Taneční čísla vyjadřují všechny zásadní okamžiky v ději a dokonale ilustrují fotografovu práci s pohybem (tanec s koňskými hlavami či s krinolínami jsou jistě nezapomenutelnými momenty), spolu s kostýmy patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze na scéně spatřit.

Vtipně je vymyšlena scéna s předáváním dopisů mezi milenci, dopisy si navzájem předávají tanečníci. Všechny složky spolu s hudbou tvoří soudržný celek, který může narušovat snad jen vaše myšlenky na to, že si přejete dozvědět se o tomto pozoruhodném, fotografováním posedlém muži ještě mnohem víc. Představení je silným estetickým zážitkem, domnívám se, že potěší zejména diváka náročnějšího, toužícího po neobvyklém divadelním zážitku.

Národní divadlo, Laterna magika
Premiéra: 6. února 2014
Režie: SKUTR – Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský

Foto: archiv Laterna magika

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.