OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Jana Kirschner TÉMĚŘ sólo

Slovenská zpěvačka Jana Kirschner chtěla původně vystoupit na svém koncertním turné zcela sama, svoje rozhodnutí však přehodnotila a na koncerty vyjela v sedmnácti lidech, včetně technického týmu. A udělala dobře, Jana svou kapelu kolem sebe potřebuje jako vzduch k dýchání, ona je zase motorem pro svou kapelu. Funguje to oboustranně a skvěle.

Jana Kirschner ušla od začátku své hudební kariéry velký kus cesty. Od období, kdy rozezníval rádia hit V cudzom meste, se toho hodně změnilo. Jana si prošla i experimentální fází, které je zpracované na výtečných albech Moruša Biela a Moruša Čierna. Ocení je posluchač vnímavý, který se nebojí do hudby ponořit – každopádně kritici si mnuli ruce nad invenčními postupy. Je možné, že Jana měla pravdu, když pronesla v příbramském malém sále, že většina diváků moc netušila, na co vlastně jde.

Téměř dvouhodinový, a skvostný, koncert, kterému předcházelo zajímavé a příjemné vystoupení Petera Aristoneho, otevírá sama Jana komorně skladbou Až príde večer, až jednoho napadá, že možná myšlenka sólového koncertu bude naplněna. Nicméně početné nástroje na pódiu čekající na své majitele nenechají dlouho diváky na pochybách, že u této sestavy dlouho nezůstane. Postupně se přidává s pianem Eddie Stevens a poté další hudebníci. První část večera v Příbrami je komorní a klidná. V doprovodu klavíru či kytary zazní několik starších hitů, mezi nimi i Líška nebo Modrá. Jana se nevtíravě, s lehkostí a šarmem seznámí s publikem, a vzápětí si jej získá už napořád: vtipně glosuje situaci a vtahuje diváky do „děje“ společným zpěvem. A u toho zůstává celý večer, publikum zpívá jako o život a ochotně se nechává dirigovat.

Energie na jevišti se promění s nástupem šestičlenné kapely, která obohatí zvuk následujících písní čerpajících převážně z alba Krajina rovina. Zazní tak skladby Máj krásny máj, Miluješ nemiluješ, Čierny kôň či O láske nepoznanej, v nichž se nádherně snoubí nekonveční přístup s lidovostí. A jak koncert začal poklidně až intimně, tak se v druhé půli nádherně rozjel, aby skončil opět spíše na klidné hladině.

Mezi tím se ale odehraje na jevišti spoustu dynamických změn, hudebních nápadů a „kejklí“, které potěší každého všímavého diváka. Eddie Stevens bravurně kouzlí s pianem, hraje na vše možné kolem, včetně sklenic na víno … A to platí i o ostatních muzikantech, o Janě, která tančí, zpívá a působí svou energií, vše se potkává s hravostí a radostí, která doslova přeskakuje na obecenstvo. To se nechává unést a v závěru několikrát aplauduje ve stoje. Bravo, jak jinak!

 


Jana Kirschner: Takmer sólo 2016 tour, Příbram, 29.10.2016

ilustrační foto: Vladimír Šimíček

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.