OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kunderův Život je jindy vychází česky. Poprvé

Vůbec poprvé u nás oficiálně vychází román Milana Kundery Život je jinde o básníkovi Jaromilovi a jeho angažované poezii po převratu v roce 1948.

Román, který Kundera dokončil v roce 1969, se k českému čtenáři dostává téměř o půlstoletí později a popisuje událostí ještě o pár desetiletí starší. Přesto však nejde o román historický. Samozřejmě, že tak trochu jde o ten komunismus, ale angažovanost na poli uměleckém a podivný vztah k matce hraje prim. 

Jaromil začíná jako avantgardní tvůrce, po roce 1948 se ale ztotožní s revolucí. Posílá do Rudého práva angažované verše o komunistech, vystupuje na policejních besídkách, popisuje transparenty v prvomájových průvodech.

Jeho verše visí na stěnách v budově Státní bezpečnosti. Kariéra jako hrom.

České vydání míří na pulty

Kniha poprvé vyšla v říjnu 1973 francouzsky a následující měsíc za něj autor obdržel cenu Prix Médicis. Také díky ní univerzita v Rennes nabídla Kunderovi pozici hostujícího profesora. Spisovatel roku 1975 odjel do Francie a už se nevrátil.

Až čtyři roky nato román česky vydalo exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers, vedené v kanadském Torontu manželi Škvoreckými. V červnu  2016 knihu vydává brněnské nakladatelství Atlantis.

Milan Kundera

Život je jinde

2016, Atlantis, 364 stran

Lenka Málková 
postmaster@zneklidu.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.