OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Matčin pláč… román o síle mateřské lásky

Dalo by se říct, že prostě vyprávěný příběh matky čtyř dětí, která přišla o manžela a vychovala své děti sama za cenu velkých životních ústupků, je vlastně jen další z řady románů, spadajících spíše do sekce červená knihovna. Kniha Helen Grace Carlisleové (*1898 – 1968), poprvé u nás vydaná ve třicátých letech minulého století, ale byla obdivována dokonce i uměleckou avantgardou. Zejména z toho důvodu, že její jazyk je velmi „neliterární“, neužívá prakticky žádných literárních konstrukcí, případné metafory jsou jakoby převzaty z reality ústřední postavy Mary Williamsové, která je zároveň nositelem děje, jeho vypravěčem a komentátorem. Autorka svému románu vetkla další významné plus, když ve stylu všech modernisticko-avantgardistických výkřiků ignorovala větnou interpunkci. Tím rozbila dosavadní princip interpretací logických vazeb a pro své dílo, už tak pozoruhodné svým obsahem, objevila životnou formu nahrávající značně volné čtenářské reflexi. 

Samozřejmě lze román vnímat jen povrchně a oddávat se story o síle mateřské lásky, kterou nepřekoná ani skutečnost, že nejstarší potomek skončí na elektrickém křesle. Přesto bych nerada knize upírala i hlubší roviny, z nichž asi nejsilněji v knize působí prostým, možná místy až surovým jazykem podaná a jaksi bez silných emocí reflektovaná paradoxnost života i veškerého úsilí vyvarovat se chyb. Odhodlání matky Williamsové i její vnitřní síla postavit se čelem a bez sentimentu těžkým životním situacím vyvolává nejen emoce soucitu, ale také hlubokého obdivu, do jisté míry i pokory před věčným osudem. I to je však zdvořilým paradoxem díla H. G. Carlisleové, vydávaného po celém světě i u nás v různých edicích už téměř 90 let, u nás dokonce ve stále tomtéž obdivuhodném překladu Ludmily Weinfurterové.

Helen Grace Carlisleová : Krev mé krve (Mothers Cry)

Praha: Motto (Albatros Media), 2016, 192 s. Překlad Ludmila Weinfurterová.

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.