OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Nádherná Sidonie je překvapivá

Ještě do konce srpna uvede divadlo Ungelt na své letní scéně původní komorní muzikál, jehož příběh je inspirovaný osudem baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice. Dílko Touha jménem Einodis přibližuje nejen barvitý osobní život mimořádné ženy, ale také zlomové historické momenty naší země.

Sidonie Nádherná byla milovnicí umění a významnou organizátorkou kulturního života. Osud ji přivedl do cesty řadu vlivných kulturních osobností, a to hlavně mužů - německý básník Rainer Maria Rilke, malíř Max Švabinský či spisovatel a novinář Karl Kraus. Zažila však mnoho ztrát, zejména se smrtí svého milovaného bratra Johannese se nikdy nesmířila. Přišla i o své srdci blízké Vrchotovy Janovice, během 2. světové války jí byl zabaven zámek s krásným parkem a později musela emigrovat.

Život Sidonie či Einodis byl velmi barvitý a vystačil by na několik inscenací. Libreto Marty Skarlandtové je pro mne příjemným překvapením. Autorce se do textu podařilo vtěsnat většinu podstatných informací o životních zvratech baronky, aniž by jej nějak zvlášť zatížila a utopila v popisnosti. Texty jsou svěží a poetické a nechají vás přemýšlet nad mnoha slovními obraty. Skvěle se doplňují s hudbou Karla Štolby. Příjemně plynoucí šansonové a jazzové skladby v podání živého orchestru znamenají pro inscenaci velké plus. Zajímavým nápadem, ačkoliv nijak originálním, jsou promítané projekce natočené v prostorách barončina zámku a zahrady. Krátké scénky doplňují mezírky v ději. Je smůla, že v první půlce na plátno není téměř vidět, více si záběry užijete až po setmění.

Excelentní výkony obou představitelek Sidonie – v mladší podobě Aneta Langerová, ve zralejší, vzpomínající Marta Kubišová – jsou samozřejmě největším magnetem inscenace. Obě v podstatě nesejdou z jeviště, paní Kubišová doslova, skvělě k sobě ladí pevěcky a řekla bych, že i lidsky rezonují. Setkání těchto dvou velkých zpěvaček je něčím naprosto jedinečným a neopakovatelným. Přesvědčivý je i Ondřej Novák v roli bratra Johannese a trojroli si bravurně střihnul Igor Orozovič, který se objeví na jevišti jako Max Švabinský, Rilke a Max Thun.

Touha jménem Einodis je pozoruhodný počin, už jen tím, že ústřední postavou není žádná profláklá historická osobnost, ale mimořádná žena, o které bohužel mnoho lidí neví téměř nic. Pokud patříte mezi ně, doporučuji zakoupit program – informačně velice propracovaný- a před představením prostudovat. Muzikál je příjemným a svěžím zážitkem (navzdory těžkému osudu Sidonie) a letní scéna v prostředí poetického Nového světa vyniká svou tajemnou a romantickou atmosférou. Takže zbývá zjistit, proč vlastně „Einodis“?

Touha jménem Einodis

Letní scéna divadla Ungelt

Premiéra: 19.6.2013

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.