OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Nuda v Bostonu, aneb jak Oscara dostali puntičkáři ze Spotlightu

Zneužívání dětí není zrovna vděčné téma, ale přidáme-li do příběhu profesionální novinářskou partu, americkou katolickou církev a ve filmu se mihnou i záběry padajících newyorských dvojčat, vypadá to na pořádnou filmovou pecku.

A stalo se. Realistický a puntičkářsky nudný příběh odkrývající skandál v řadách americké církve – Spotlight – se stal nejlepším filmem letošního udílení prestižních Oscarů.

Nečekejte však žádné přestřelky, divoké honičky, vydírání, či fyzické násilí. Na filmovém platně se během dvou hodin nestane nic mimořádného. Pomalé tempo filmu, který místy působí téměř dokumentárně, tak nesedne každému.

Zatímco dnešní diváci většinou chtějí rychlé a jasné informace, očekávají akci a nikdy nekončící zábavu, hlavní protagonisté měsíce pátrají, sbírají rozhovory a rešerše, prohledávají kartotéky a staré databáze. Pracují na velkém případu, který zasáhne téměř každého Američana – zneužívání dětí členy katolické církve.

Nový šéf deníku Boston Globe se totiž rozhodne „žalovat“ církev poté, co na veřejnost prosáknou informace o prohřešku jednoho z kněžích. Brzy se však zjistí, že nejde o ojedinělý případ, ale systémovou chybu církve, která je ve filmu prezentována jako všemocná organizace, jejíž prsty sahají do všech úrovní amerického společenského života.

Ututlat aféru se tak snaží církevní hodnostáři, zainteresovaní advokáti, obyčejní lidé a i někteří novináři. Neúspěšně.

Pokud jde o herecké umění hlavních protagonistů, mnoho se o jejích životech a emocích nedozvíme. Herci hrají skutečné postavy, které se snaží co nejvěrněji napodobit a toť vše. Kromě hlavní linie – novinářské práce - není ve filmu žádné odlehčující téma. Pouze fakta a důkazy, které musí divák zpracovat, stejně jako před čtrnácti lety americká společnost.

Zajímavosti:

  • Titulky jsou psány ve fontu Miller, písmu typickém pro noviny "Boston Globe", kolem kterých se film odehrává.
  • Scénář tohoto filmu se v roce 2013 objevil na tzv. Blacklist, seznamu nejlepších neuskutečněných scénářů daného roku.

Lenka Málková 
postmaster@zneklidu.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.