OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pohádka pro dospělé na dovolenou

Pokud občas potřebujete literárně vypnout a chcete se bavit bez větších očekávání a záruk, představuje kniha Holčička, která spolkla mrak velký jako Eiffelova věž adekvátní volbu.

Příběh je sice dějově poněkud nenáročný, přesto brilantně psaný lehkým perem, a pokud by se měl nějakým způsobem definovat, pak jako pohádkově laděná historie o tom, že se v přetechnizovaném světě, kde technika stávkuje díky přírodním katastrofám, mohou stát díky síle vůle i naladění na mysticko-idealistickou vlnu zázraky. Kniha je zajímavá, dokonce ojedinělá svým způsobem rozvíjení dějových motivů, stejně jako stylem vyprávění, v němž se snoubí soudobé přetřásané ikony (včetně všeobecně uznávané celebrity Obamy nebo Putina) s podivuhodnou fikcí na bázi new-age, doplněnou ne vždy jednoznačným, ale zato oživujícím humorem.

Přestože toto dílo Romaina Puértolase možná literární kritika nehodnotí jako nejzazší umělecký výkon, je její nesporné plus v navržené cestě k vytvoření zábavné pohádky o ženě, jejímž hlavním úkolem a cílem se stane malá dívenka Zahara, která na svou adoptivní matku čeká v marakéšské nemocnici, kde je dlouhodobě upoutána na lůžku. Providencii se ovšem nepodaří do Marakéše odletět pro nechvalně známý výbuch sopky Eyjafjallajökull, a tak volí alternativní cestu – aby splnila slib a byla u Zahary včas, musí se naučit létat.

Nejsem znalec soudobé francouzské literatury, tedy netuším, jaký styl se nosí a jestli není forma, kterou Puértolas volí vlastně jakýmsi aktuálním, univerzálním receptem na úspěšnou, i když možná trochu úspornou a zkratkovitou literaturu pro dnešní hektickou dobu. Jeho dílo však nepostrádá zajímavost ani v rovině práce se stylem i formou; čtivosti této práce pochopitelně nahrává i vynikající český překlad.

Hledáte-li tedy nějakou knihu s vepsaným pokusem o pozitivní poslání, s touhou pobavit, neunavit, představit exotiku i jiné způsoby myšlení ve velmi fiktivním hávu soudobého světa, může být právě tento titul ideální volbou na oddychové čtení během letní dovolené.

 

Romain Puértolas: Holčička, která spolkla mrak velký jako Eiffelova věž

Přeložila Sabina Poláková                                                            

Praha: Rybka Publisher, 2015. 224 stran.

 

 

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.