OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Praha ve stínu temna

Britský autor Philip Kerr se po sérii detektivních příběhů, které prostřídal u nás možná ne tak pronikavě úspěšnou tvorbou pro děti, se znovu vrátil ke klíčové postavě své populární trilogie, detektivu Güntherovi. Tentokrát si věhlasného berlínského detektiva do Prahy pozve sám nově jmenovaný protektor Heydrich.

Českému čtenáři bude jistě po chuti, že jsou v knize, silně poplatné stylu noir, líčeny osudy a osoby, které významně souvisí s historií, byť jsou i v této knize mnohé z těchto osob vykresleny přece jen v rámci beletristického stylu tak, aby sloužily velmi dobře gradujícímu příběhu. Ten v sobě nese všechny zásadní stavební prvky kvalitního a napínavého detektivního románu, využívajícího k dokreslení událostí historické soukolí dějin druhé světové války, Protektorátu, řešení židovské otázky atd.


Co místy působí bezděčně komicky je zprvu velmi sympatický, otevřeně humánní a ke zvěrstvům režimu kritický projev hlavního hrdiny, zmíněného detektiva Günthera, jenž si nedělá hlavu s tím, jak se o aktuálním německém marasmu vyjadřuje a před kým – dokonce ani před svým novým šéfem Heydrichem si nebere servítky. Ačkoliv lze brát jeho promluvy jako literární status, několikrát v knize (ke konci snad až trošku toporně) zdůvodňovaný, neladí v kontrastu s postavou Heydricha, z níž se vlastně vyklube chlapák, který jako jediný ustál detektivův upřímný názor. Samozřejmě se i v tomto projeví jistá autorova léčka, která spěje k finální katastrofě dosud pozitivně působící postavy detektiva, nicméně nastražení této literární pastičky není tak docela obratné.

 

Philip Kerr: Praha osudová – Detektivní příběh z nacistické Prahy

Přeložil Martin Škapa

Praha, Argo, 2013. 358 s.

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.