OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Román Jako voda vyplavuje komplikované vztahy

Román Jako voda je opravdu trochu jako voda. Místy pozvolna plyne, dá se říct, že se až vleče a pomalu vyvěrá na povrch malými potůčky a jindy vás zase strhává jako vlna nekompromisní silou. Pravděpodobně vás pohltí a nevypustí na břeh, dokud se s ní nevypořádáte až do konce stran.

Ve velkém mnohovrstevnatém románu Wallyho Lamba sleduje čtenář rodinu, která se vyrovnává s matčiným rozhodnutím ukončit po sedmadvaceti letech manželství s otcem svých tří už dospělých dětí a znovu se vdát, tentokrát za ženu. Nejdříve se ale musí vyrovnat s minulostí, která ji plíživě dohání.

Téměř šestisetstránkový román Jako voda vás provede velkým kusem Spojených států: rozdílná prostředí od bohémského New Yorku až po konzervativní Texas pomáhají autorovi s charakteristikou jednotlivých postav a vytvářejí plastický obraz současnosti (nejen) amerických reálií.

Objevuje se tu řada témat z každodenní reality, jako je homosexuální manželství, rozhodnutí stát se svobodnou matkou a otěhotnět prostřednictvím dárce spermatu, vnímání genderových rolí, obtížnost mateřství a výchova dětí či sexuální obtěžování. Jeden by řekl, že je toho možná až příliš… Autor ale dokázal do románu vše vložit tak, aby se jeho stránky četly lehce a ještě vyznívaly optimisticky. Některým tématům se věnuje jen okrajově, soustředí se na to podstatné, co chce sdělit.

Postavy jsou vylíčeny většinou plasticky, pouze v pár případech jsem měla problém s uvěřitelností některých motivů. Jedním z nich je například vztah hlavní hrdinky Annie Ohové se ženou. V dlouholetém manželství je v podstatě spokojená, bojuje trochu s rolí matky, ale která žena v tomto období nenarazí na nějaký problém? Svůj vnitřní přetlak pramenící z množících se nedorozumění mezi manželi přetaví do umělecké tvorby, za kterou utíká do sklepa rodinného domu. Na své cestě za uměním potká svou osudovou (?) ženu, kurátorku Vivecu, o sňatku s ní však má také neustálé pochybnosti. Její rozhodnutí znovu se vdát rozpoutává rodinnou debatu a řadu konfliktů, které nás nakonec zavedou ke zcela jiným kořenům. Otázka v románu vyslovená několikrát, proč si musí matka tu ženu oficiálně brát, je pouze spouštěčem mnohovrstevnatého děje. Ten podporuje způsob vyprávění; v jednotlivých kapitolách se střídají všechny postavy románu a minulost s přítomností.

Autor se prvoplánově nezabývá odchodem ženy z heterosexuálního manželství k ženě, tedy sexuální orientací. Co ho zajímá je složitost vztahů a fungování rodiny, která si svá pevná pouta uchová i při životních změnách a případných neshodách.

Nejedna žena se při četbě románu Wallyho Lamba identifikuje s tím, jak úporné je někdy zakoušet denní chleba několikaletého mateřství a setkávat se s nepochopením partnera a pro jiné je zase uchopitelná touha po dítěti bez ohledu na neexistenci fungujícího partnerského vztahu. Pro muže může být kniha inspirativním pohledem na život po opuštění dětí „z hnízda“.

Wally Lamb: Jako voda

Host, Brno, 2015.

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.