OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Korben Dallas s Anetou souzněli na Vltavě

Slovenská skupina Korben Dallas se na jarním turné zastavila nejdříve v moravské a den na to v české metropoli, třetí zastávka v Olomouci se prozatím bohužel nekonala. Zpěvák Juraj Benetin po pražském koncertě rovnou do nemocnice se slepým střevem. Úspěšné, ale i náročné jarní koncertování mělo tedy ne zcela příjemnou tečku.

Jedna z nejvýraznějších slovenských formací, kapela Korben Dallas, už hraje od roku 2010 a do dnešního dne stihla vydat několik velmi zajímavých i oceňovaných alb. Hned to debutové, s názvem Pekné cesty (2011), bylo nominované na Radio_Head Awards v kategorii album roku – cena kritiků.

Ještě výrazněji se prosadila následující deska Karnevalová vrana, která posbírala už nejen nominace, ale i ceny. Po třetím albu Banská Bystrica, vyšlo v loňském roce album Kam ideme, mimořádné tím, že se na nahrávce podílel Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu. Najdeme na ní výběr nejlepších skladeb kapely a dvě nové skladby, jednou z nich je Sen, který nazpívala se zpěvákem Jurajem Benetinem Aneta Langerová.

Slovenština zazněla v pátek i v sobotu


Pražský klub Jazz Dock dal kapele Korben Dallas prostor hned dva večery. Páteční koncert byl vyprodaný a publikum bylo naprosto nadšené. Nemohu to opřít o žádnou statistiku, ale vypadalo to, že návštěvníci koncertu jsou z větší poloviny slovenské národnosti. Slovenština hezky zvonila ze všech stran. Zněla však hlavně z pódia, a to od majitele jednoho z nejpříjemnějších hlasů.

O sametovém hlase Juraje Benetina vznikají celé legendy, zejména v kraji slovenském, ale podle ohlasů z koncertů je vidět, že už doputovaly i k nám. Charismatický Juraj stojící s kytarou uprostřed pódia ale není rozhodně to jediné, co je na koncertech Korben Dallas pozoruhodné. Je to hlavně pořádná porce hudby, říznější, svižné, klidnější až hladivé, nikdy však nudné. V Jazz Docku doplnil tříčlennou sestavu kytarista Ľubo Petruška, který kapelu doprovází jen nepravidelně.

Zvuk koncertu se tedy ubíral k rockovém stylu, což se výrazně projevilo např. ve skladbě Jelen. Během večera zazněly známé skladby Bolo nebolo, Beh, Za sklom, Otec a Trofeje. V závěru koncertu se rozjařené publikum poněkud zklidnilo snad nejpomalejší skladbou z celého repertoáru Ľahká. Jinak koncert probíhal ve svižném tempu, nezaznamenala jsem žádná slabší místa, okénka pro návštěvu baru či toalety... Z pódia se mnoho nepovídalo, Juraj Benetin ale dokázal navázat s publikem kontakt, navodit přátelskou a bezprostřední atmosféru. Ocenění publika přijímal spíše se skromným úsměvem možná až s lehkým ostychem.

Aneta Langerová přišla zazpívat duet

Přibližně v půlce večera přizval lídr kapely na pódium hosta – Anetu Langerovou. Mohla tak zaznít něžná a podmanivá balada Sen. Atmosféra se tímto společným vystoupením trochu změnila, zjemnila, a už se zcela nevrátila do svých kolejí. Možná by nebylo na škodu si vzniklé klima chvíli podržet a nechat Anetu něco zazpívat. Do budoucna velká výzva – snad nezůstane u jediného společného projektu a tato dvojka něco dalšího natočí. Těšme se!

Korben Dallas je na slovenské scéně populární kapelou, ačkoli si uchovává osobitý alternativní styl. Na koncertě se sešla řada fanoušků, ale potkala jsem i návštěvníky klubu, kteří se s touto sympatickou kapelou setkali poprvé. Ale myslím, že jistě ne naposledy. Pokud by rádia konečně vypustila do éteru skladby jako Otec nebo Sen, nepochybuji, že by se řada příznivců značně rozrostla.

Po koncertě se ještě dlouho nechtělo nikomu klub opouštět, není divu, jak často tu máme takové úžasné rockery ze Slovenska? Může za to jistě i prostředí a skvělá obsluha příjemného klubu Jazz Dock na hladině Vltavy.  

Korben Dallas, Aneta Langerová
Praha, Jazz Dock
22.4.2016

Foto: archiv Korben Dallas

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.