OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Spřádání nitek lží Petry Dvořákové

Nejnovější literární počin oceňované autorky Petry Dvořákové přináší tři novely, tři samostatné příběhy, přičemž každý je napsán jinou formou (kromě vyprávění v třetí osobě, narazíte na epistulární styl vedený formou mailové komunikace a také monologickou ich-formu). Esencí všech tří příběhů je žena a její postavení v nerovnovážně se rozvíjejícím vztahu nebo vazbě ke svému okolí.

Nejdelší a dalo by se říci nejintenzivnější je hned první část, příběh svobodné matky Kristýny, které do života vstoupí dominantní a zdánlivě pozorný Jáchym. To, co se zprvu jeví jako partnerská idyla, spěje k závažnému konfliktu, jehož logika vrcholí tvrdým prozřením hlavní hrdinky. Z partnera, který navenek vystupuje jako ideál, se v ději plném spřádaných vláken vlastních sítí, pocitů, dojmů a iluzí i nevíry ve vlastní intuici, vyklube psychopat, zneužívající slabost i city své oběti, manipulující Kristýnou, jejím synem, dokonce i jejím okolím.

Příběh druhý je velmi zajímavou konstrukcí využívající prastarý styl epistulární, jedná se tedy o jakousi novodobou verzi novely v mailech, v níž se mladá žena Karolína, věřící matka čtyř dětí svěřuje knězi se svými starostmi, týkající se proměny jejího života pod vlivem postupně manipulovaného a zmanipulovaného manžela, jehož víra dohnala k extrémnímu chování a řešení situací.

Poslední část pak tvoří jakási autentická zpověď sestřičky Nadi, která je spíš podobná monologu, odehrávajícímu se teď a tady. Oč negativněji se chování a upřímná zpověď Nadi jeví, o to silnější a emotivnější je pak závěr jejího vystoupení.

Kniha Petry Dvořákové rozhodně patří k dalším zajímavým literárním počinům. Přináší znepokojivé otázky o problematice nevyrovnaných vztahů, manipulativních hrách a spřádaných vláknech lží, jejichž vrcholem bývá nezřídka katastrofa, rozvracející lidská nitra. Nejde totiž o příběhy tří žen, ale o příběhy jejich okolí, o příběhy ústupků, které děláme, o intuici, kterou pro dobro vztahu potlačujeme, o vlastní malé nenápadné lži a úlitby, vrcholící stavbou vlastních klecí a řetězů. Sítě jsou v tomto ohledu četbou velmi znepokojivou, zároveň demaskující a otevřenou.

 

Petra Dvořáková: Sítě

Brno, Host, 2016

320 s. 

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.