OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Svědectví matky, jejíž nezletilá dcera konvertovala k islámu

Kniha s příznačným (a pro Valerie de Boisrolin a její rodinu i přízračným názvem) Naverbovaná, není žádnou literární fikcí. Ostatně autorka sama ani není spisovatelkou, jen zoufalou matkou dcery, která pod vlivem idejí islámu přerušila pouto se svou rodinou a utekla z Francie do Sýrie v době, kdy poměrná část Evropy neměla o existenci Islámského státu ani zdání. Zoufalá žena Valerie nepopisuje žádný nereálný příběh, ale bohužel stále aktuální problematiku, k jejímuž řešení ještě v roce 2013 francouzské úřady nepřistupovaly s valnou aktivitou. Její dcera, která až do šestnácti let trávila život ve vcelku běžné francouzské rodině, pod vlivem (nejprve) pubertální lásky podlehla svému vyvolenému, kvůli němuž konvertovala k islámu, posléze se radikalizovala a odjela s ním do Sýrie.

Autorka ve své knize zachycuje nejen silné emoce celé rodiny, zejména však niterné dojmy matky, která se dlouho připravovala na to, že její dítě dospívá, netušila ale, že jej z hnízda nevypustí ona sama a že se najde zcela jiný prostředník, díky jehož vůli celý plynulý proces nabere dramatický obrat. Kniha vznikla vlastně pod vlivem různých aktivit a kampaní několika francouzských organizací, jejichž snahou je zamezit indoktrinacím a radikalizaci dosud nekonfliktních mladých lidí, spojit podobně postižené rodiny, provázat se vzájemnou spoluprací, vytvořit mediální síť i prostor pro zveřejňování mnoha reálných příběhů, v nichž princip je stále týž a týká se dnešního globalizovaného světa daleko více než si myslíme.

Valerie de Boisrolin: Naverbovaná. Svědectví matky, jejíž nezletilá dcera konvertovala k islámu a uprchla do Sýrie
Překlad Ilona Staňková. Praha: Ikar, 2016. 174 stran.

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.