OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

„Tak už si ukliďme…“ vyzývají Midi Lidi

Kapela Midi Lidi, kterou tvoří Petr Marek, Prokop Holoubek, Tomino Kelar a Markéta Lisá, píše svou historii od roku 2006, má za sebou tři studiová alba, několik soundtracků a podíl na dalších hudebních projektech. Jedna z nezajímavějších alternativních českých kapel produkuje tzv. elektropop, pod tímto pojmem si ale rozhodně nepředstavujte nějakou taneční rádiovou vatu.

Syntetičnost charakteristická pro tvorbu této formace zůstává i na novince Give Masterpiece A Chance (parafráze Lennonovy písně Give Peace a Chance), ale více prostoru dostávají klasické nástroje a tím skladby získaly barvitější podobu. Do elektronické hudby tak prosakuje větší živost, která si zřejmě najde snadněji cestu k uším posluchačů.

Svižné tempo vás dokáže rozpohybovat ba roztančit (funguje zaručeně i na dětech) a málokdy vás nechá oddechnout. Umím si představit řadu situací, při kterých by se posluchač rád nechal unášet dlouhými instrumentálními plochami kamsi do snové krajiny (např. instrumentální zřejmě nejzajímavější Duch) Ale byla by škoda nechat se pohltit jen hudbou. Texty, interpretované specifickým způsobem, mohou znít na letmý poslech bizarně, v čemž tkví vlastně jejich největší kouzlo. Příběhy-útržky nejsou nijak složité (jednoduché rýmy, leckdy jen hesla) a podávány s nadhledem a s dávkou ironie či melancholie působí nesmírně osvěžujícím způsobem. Jsou to drobné postřehy a poznámky, které každému musí připomenout situace z běžného života (Pokec s tátou, Ten Bonbon, Volám!). Nebo nemusí, je jen na vás, jak je budete poslouchat a co si do nich vkládat. Tato poetika vás svým satirickým humorem pravděpodobně nakazí a řeknete si, proč se vlastně nedívat alespoň chvíli na život tímto hořkosladkým pohledem a bez mentorování… (Lux „Tak už si ukliďme ten duševní bordýlek, vezmeme lux a budeme sát, ať z naší duše je příjemný hotýlek, kam se dá někoho i zvát“). Midi Lidi se na novém albu dost možná přiblížili širšímu okruhu posluchačů, ale neztratili tím svou tvář, pouze předávají svou zprávu světu srozumitelněji.

 

 Foto: Johana Novotná

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.