OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

VERONA město milenců

Ó Romeo, Romeo! Proč, jsi Romeo!

Historické město Verona nedaleko Gardského jezera (asi 30 km), je v Benátsku druhé největší, ano první jsou Benátky. Místo, ve kterém vás historické kulisy budou provázet doslova na každém kroku, nadchne zejména romantiky a milovníky opery. A možná i ctitele všeho italského.

Veronu zná v podstatě každý, už jen kvůli tomu, že právě sem zasadil Shakespeare děj svého nejznámějšího dramatu. Tragédie o dvou zamilovaných z rodu Monteků a Kapuletů, Romeo a Julie, se totiž odehrává právě v ulicích tohoto romantického města. Je zde dokonce místo, kde můžete zavzpomínat na nejslavnější lovestory – Juliin dům (Casa di Guiletta) se slavným balkonem, který si zahrál i v několika filmech. Pod balkónem se můžete podívat z oka do oka bronzové Julii, jejíž pravé ňadro, podle pověsti přinášející štěstí nebo možná lásku, už je notně osahané.

„Julii“ můžete také poslat vzkaz či dopis, dříve formou přilepených papírků, dnes už z estetického důvodu, prostřednictvím speciálního panelu. Funguje zde také Juliin klub (opět můžete znát z filmu), což je sdružení, jehož dobrovolní členové odpovídají na dopisy od lidí z celého světa. Pro „Julii“ přichází ročně několik tisíc dopisů.

Dům, jehož průchod zřejmě nikdy není bez návštěvníků, pochází ze 14. století a je bezpochyby jednou z nejnavštěvovanějších památek Verony. Balkon byl ale vystavěn mnohem později a slouží jako turistická atrakce. A pokud jde o slavného anglického dramatika, tak ten tu nejspíš nikdy ani nebyl. Lokaci pro balkonovou scénu však vybral dobře, nemyslíte? Ale zda tu bydlel opravdu rod Kapuletů, to se zatím nepotvrdilo.

Není to však jen slavný příběh, který je na Veroně zajímavý. Malebnými uličkami dojdete krátkou procházkou až na náměstí Piazza Bra, kde vás ohromí monumentální římský, třetí největší na světě, amfiteátr. V aréně postavené v roce 30 se v minulosti proháněli gladiátoři a býci, dnes spíše operní či jiní pěvci. Noční koncerty a divadelní představení jistě patří k vrcholným zážitkům z veronského léta, aréna ale stojí za prohlídku i při slunečním světle.  

Při procházkách městem neminete náměstí Piazza dei Signori, v jehož středu se vypíná socha básníka Danteho, který zde pobýval na počátku 14. století. O kousek dál natrefíte na další kouzelné místo - náměstí Piazza delle Erbe (tedy Zelný trh) s nepravidelným tvarem a sloupem se lvem sv. Marka. Na bývalém ovocném a zelinářském trhu vládne taková „italská“ pohodová a živá atmosféra, i dnes se tu trhovci předhání, ale zejména s nabídkou suvenýrů. Což se dá říct o celém historickém centru města.

A pokud si od té městské vřavy budete potřebovat oddechnout, vypravte se k největšímu jezeru v zemi Lago di Garda, které díky blízkým Alpám příliš teplou vodu nenabídne, ale krásné výhledy zaručeně ano. V případě, že zatoužíte po další dávce historie a romantiky, pokračujte až do Benátek, kde se i navzdory záplavě návštěvníků dá najít pár klidných a vlídných míst, které ulpí ve vašich vzpomínkách... Ale o tom až někdy příště. La Dolce vita.

 

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.