OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Virginie a Toyen se rozloučí za NANOHACH

Nanohach uzavře svoji společnou cestu 9. května v divadle Ponec premiérou představení Den a Noc a Noc a Den, dvou tanečních sól, které vytvořily kmenové tanečnice a choreografky souboru NANOHACH Lea Švejdová a Marta Trpišovská.

Autorky se inspirovaly osudy výtvarnice Marie Čermínové, zvané Toyen a spisovatelky Virginie Woolfové, dvou obdivuhodných žen, které působily v době, kdy ženy velkou podporu ve společnosti nedostávaly. Inscenace Den a Noc a Noc a Den, které představí dvě taneční sóla, spojená jednotícím duchem obdivu k odvaze a tvůrčí originalitě dvou velkých žen kulturní historie, chce přinést unikátní a citlivé propojení světa tance, výtvarného umění i literatury. Choreografky přišly se zajímavým nápadem propojit životy těchto dvou mimořádných žen. Svoji inspiraci si rozdělily, zatímco Lea Švejdová se inspirovala dílem Toyen, Marta Trpišovská choreograficky zpracovává život Virgine Woolfové. „Jsou to svérázné a obdivuhodné ženy, jejichž tvorba spadá do období, které ženskou samostatnost a kreativitu pramálo podporovalo,” říká o inspirátorkách představení Lea Švejdová. „Mužům patřil svět, ženy byly dekorací svých mužů a pečovatelky o rodinný krb. Virginii a Toyen se přes tento handicap jejich ženského těla podařilo ve světě mužů uspět a obě se staly významnými umělkyněmi, které výrazně ovlivnily obor, ve kterém tvořily,” dodává Marta Trpišovská.

 Autorský tým inscenace tvoří pouze ženy, a to scénografka Nora Sopková, kostýmní výtvarnice Mariana Novotná či světelná designérka Katarína Ďuricová. Na hudební složce se podílely Jana Vörosová a Veronika Švábová. Za přípravou stojí lektorka Národní galerie Monika Sybolová a autorkou fiktivního dialogu Toyen a Virginie Woolfové, je renomovaná spisovatelka, překladatelka a literární teoretička Radka Denemarková.

 O inscenaci, která uzavře jednu životní kapitolu členů souboru NANOHACH, už něco málo víme, doporučuji ovšem přesvědčit se na svoje vlastní smysly. Ale z jakého důvodu se jeden ze špičkových tanečních souborů rozchází? Soubor považuje odvahu ke změně na vrcholu kariéry za potřebnou a přínosnou. „Ukončení práce souboru vnímáme jako přirozený proces. Členové se ve skupině vyvíjeli a vyvíjí celou dobu umělecky i samostatně. Rozhodli jsme se dál jít každý svojí cestou, zůstáváme však lidsky i umělecky spřízněni.” Objasňuje záměry souboru jeho šéfproducent Honza Malík.

Diváci se tedy mohou těšit na to, jak tvůrčí duch NANOHACH bude i nadále žít v jiných projektech a záměrech.

Soubor NANOHACH založila v roce 2004 pětice absolventů Konzervatoře Duncan Center Honza Malík, Michal Záhora, Lea Švejdová, Mariana Novotná a Marta Trpišovská. Jejich tvorba je charakteristická důrazem na originalitu a autenticitu sdělení. Za 12 let svého společného působení na taneční scéně soubor vytvořil 24 inscenací, mezi nimi např. Synchronicity, Portrét, Resonance, Miluj mě, Zločin a trest nebo Diptych. Formace získala řadu ocenění u nás i v zahraničí: “The Other View” Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cenu za nejlepší light design 2010, Cenu SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006.

Foto: archiv Divadlo Ponec

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

Přidat komentář

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.