OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Výpověď o drsném životě v pracovním táboře

Nechtěným vypravěčem drsného a přitom skutečného příběhu, který dal vznik velmi nevšední knize novináře Blaina Hardena, je mladík Sin Tong-hjok, který přišel na svět v roce 1982 v jednom z nejtvrdších míst, jaké v současném světě lidí vůbec existují – v jednom z pracovních táborů v Severní Koreji. Syrový život mladíka, který se několik let prosazoval v boji za lidská práva jako významný činitel, aby následně ze svých pozic ustoupil a přiznal, že některé momenty v jeho vyprávění jsou lehce zkresleny, přináší – pro nás Středoevropany – zcela neuvěřitelnou, přesto bohužel možnou a děsivě reálnou výpověď o existenci pracovních táborů, jejich správním systému, jejich demagogii, převrácených hodnotách (amoralita správy je povýšena na morálku), trestech, týrání a manipulacích, věznění, mučení a vraždění s posvěcením nejvyšších míst.

Bylo by na místě podotknout, že se nejedná jen o ojedinělé, ale rovnou o jediné takto obšírně publikované svědectví o specifických formách státní výrobny otroků, jejichž úděl je předem jasně dán, přičemž se podle statistických křivek očekává úmrtnost někdy kolem třicátého roku věku. Sin, dnes třicátník, sice v roce 2015 překročil vlastní stín a opět přiznal (jako už v době první spolupráce s Hardenem), že jednotlivé detaily se snažil při psaní knihy znejasnit kvůli svým vlastním traumatickým vzpomínkám, přesto zůstává jeho svědectví jednou z nejtvrdších obžalob nelidských praktik stávající KLDR.

Blain Harden : Útěk z tábora 14. Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji

Překlad: Kamila Weiserová. Praha: Ikar, 2013. 216 stran.

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.