OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

"Keď si myslíte, že už nemáme silu, vtedy pridáme“

Bratislavská kapela Korben Dallas se zrodila v roce 2010, od té doby vydala už čtyři alba, odehrála nesčetně koncertů a získala si věrné posluchačské zázemí, které nedá dopustit na energickou hudbu, charismatický basbaryton Juraje Benetina a hluboké texty s přesahem. Slůvko už uvádím proto, že je s podivem, jak takto výbornou kapelou s osobitou interpretací není možné zaslechnout třeba v rádiu… Nad dramaturgií médií, která ale bohužel ovlivňují vkus nezanedbatelného procenta příjemců, můžeme jen kroutit nechápavě hlavou. Naštěstí tu máme dnes jiné možnosti – internet a s ním např. YouTube, kde je Korben Dallas vyhledávanou kapelou.  

Korben Dallas je dnes jedna z nejžádanějších slovenských klubových kapel. Výrazněji na sebe upozornili albem Karnevalová vrana a skladbou Otec z roku 2013. Duet si s nimi zazpívala Jana Kirschner či Aneta Langerová, za zmínku stojí také album, které kapela natočila se symfonickým orchestrem. Korben Dallas jsou pilní a skvělí muzikanti, kteří ze sebe před publikem na pódiu vydávají maximum…

Zhruba před dvěma měsíci kapela naservírovala svým příznivcům nové album Stredovek. Název nemá údajně nic společného s dějinnou epochou, ale odkazuje ke střednímu věku členů kapely… Hudebně se také vrací se také kořenům starší hudby ze šedesátých let. Ať už je to jakkoli, deska Stredovek je pestrá, zajímavě členitá, hudebně různorodá, přesto až překvapivě kompaktní. Převládají na ní spíše klidné, řekněme zadumané skladby, tvrdé a svižné jsou v menšině (Oranžová, Múry). Korbenovsky poetické texty jsou převážně dílem baskytaristy Lukáše Fily a představují něco zcela nadstandardního na současné hudební scéně. Jsou nekomplikované, výstižné, nápadité a hravé, postačí pár slůvek a otevře se vám celý, fascinující obraz. Neustále je z nich cítit nadhled (nejen vtipné Prepáč či Ona). Autorkou zřejmě nejvážnější textu na albu Vzdať sa je spisovatelka a novinářka Jana Shemesh.

Na Korben Dallas je zřejmě nejcennější zdravá sebedůvěra ve svoje vlastní hráčské schopnosti, ale i dostatek pokory na to, aby jejich produkce nesklouzla k prázdnému předvádění hudební virtuozity. Stredovek je album dospělé a přesvědčivé svou opravdovostí a energií, dostane vás podobně jako ničím neošizené koncerty nebo pověstné skoky s kytarou Juraje Benetina.

Fotografie: archiv Korben Dallas

Markéta Havelková
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.