OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Zkrátka Aristokratka

Osvěžující a mimořádně vtipná série Evžena Bočka, jejíž první část Poslední Aristokratka, získala ocenění za nejlepší humoristickou knihu roku, představuje v soudobé české literatuře velmi málo protěžovaný žánr. Vychází přitom z jednoduchého schématu návratu exilových potomků rodu Kostků na torzo svého někdejšího šlechtického sídla, kde po bývalém režimu zdědí i několik zaměstnanců a nechtěně získají i několik dalších členů tvůrčího týmu. Vypravěčem se stává nejmladší nositelka jména Kostků, devatenáctiletá Marie, jejíž pozorování a postřehy vypointované až k slzám smíchu, jsou nosnou konstrukcí autorova úspěchu. Typově jsou Bočkovy postavy rozvrstveny natolik vděčným způsobem, že si literární předlohy všimli i divadelní tvůrci, a tak se tři roky od vydání prvního dílu Aristokratka stává předlohou Goldflamovy adaptace pro Divadlo na Jezerce (v titulní roli s Annou Polívkovou), což samo o sobě svědčí o jisté formě literární senzace. 

Návaznost všech tří dosud publikovaných dílů je chronologická, postava Marie Kostkové z Kostky od vydání prvního dílu nezestárla, ale navazuje svým deníkem na předchozí děje. Místy autor smísí dohromady několik reálií (vč. postavy Karla Schwarzenberga), aby pro svou fikci našel jistou oporu ve čtenářově současnosti, přitom ale vytváří skvěle fungující literární svět plný svébytných typových figurek (nezapomenutelná je jistě rostořece jadrná kuchařka paní Tichá, stejně jako neřízená střela Deniska, svěřená rodu Kostků na dobu neurčitou a za vysokou úplatu jejím otcem, vysoce postaveným právníkem). Přestože můžu Bočkovu sérii jenom vřele doporučit, protože se čte doslova sama, dovolím si lehce varovat – pokud můžete, vychutnejte si pauzu mezi čtením jednotlivých dílů, škoda každého vtipu, který autor precizoval a on by zapadl v příliš velkém sledu předchozích point. 

Evžen Boček: Poslední aristokratka (2012), Aristokratka ve varu (2013), Aristokratka na koni (2016)

Brno: Nakladatelství Druhé město.

Andrea Jochmanová
postmaster@zneklidu.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.